Site Rengi

DOLAR 9,2546
EURO 10,7781
ALTIN 530,69
BIST 1.435
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Uşak 18°C
Az Bulutlu
Uşak
18°C
Az Bulutlu
Per 21°C
Cum 21°C
Cts 21°C
Paz 20°C

CHP KADIN KOLLARI”İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ!”

CHP KADIN KOLLARI”İSTANBUL SÖZLEŞMESİNDEN VAZGEÇMİYORUZ!”
reklam
21.06.2021
94
A+
A-

İstanbul’da toplanan kız kardeşlerimizle dayanışma içerisindeyiz. Bu amaçla, Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması yapıyoruz.
Değerli Basın Mensupları,
Biz kadınlar, kazanılmış haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Tek adam rejiminin 20 Mart 2021 tarihinde, gece yarısı açıkladığı İstanbul
Sözleşmesi’nin fesih kararını tanımıyoruz, tanımayacağız.
Bizler, bu hukuksuz kararının iptali için Danıştay’a başvuruda bulunduk.
Yürütmenin durdurulması kararını beklerken, 30 Nisan 2021’de Resmi
Gazete’de, ikinci bir Cumhurbaşkanı kararı yayımlandı. Kararda, İstanbul
Sözleşmesi’nin fesih tarihinin 1 Temmuz olduğu belirtildi. Bu karar, açıkça
yargıya talimat niteliğindedir. Nitekim Danıştay, 1 Haziran 2021 tarihinde
açtığımız davaya yönelik, “idarenin savunması alındıktan sonra inceleme
gerektiğine” hükmetti. Kadınlar için hayati öneme sahip İstanbul Sözleşmesi
konusunda Danıştay’ın savunma almak için bile iki ay beklediği böylece ortaya çıkmış oldu.
İstanbul seçimlerinin tekrar edilmesine ve referandumda mühürsüz oy
pusulalarının kabul edilmesine “evet” diyen dönemin Yüksek Seçim Kurulu
üyesi, bugünün Danıştay Başkanı Zeki Yiğit’e sesleniyoruz:
İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin tek cümlelik kararda ne bir gerekçe, ne de bir açıklama bulunuyor. 1 Temmuz’a sayılı günler kaldı. Acilen hukukun üstünlüğünü gösteren bir karar alın! Meclis’teki tüm partilerin oybirliğiyle kanunlaşan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesi yok sayılarak feshedilemez. Anayasa’ya açıkça aykırı olan bu kararı derhal iptal edin.
Danıştay bu hukuksuzluğa “Dur!” demek için daha neyi bekliyor?
Kadınlar her gün katledilirken, şiddete uğrarken, böylesine önemli bir davayı rutin bir dava gibi ele alamazsınız. İnsan haklarıyla ilgili bir davada, her dakika çok değerlidir. Siz ise, 63 gün sonra ancak savunma istemeye karar verebildiniz. 1 Temmuz geçtikten sonra, karar verseniz ne olacak? Üstelik bu karar hukuka aykırılık yönünde olursa, uluslararası bir skandala imza atmış olacaksınız. Davayı yürütüş şeklinizden, talimata boyun eğdiğiniz anlaşılıyor. Bir çağrı da Venedik Komisyonu’na yapıyoruz: Fesih kararının yürürlüğe girmesi
için açıklanan 1 Temmuz tarihi ertelenmelidir. Çünkü Türkiye’de tek adam
rejiminin talimatı ile işleyen hukuk sistemi ağır ve hantal! Danıştay’a yaptığımız başvuru henüz sonuçlanmadı. Savunma için iki ay bekleyen Danıştay’ın, fesih kararı yürürlüğe girene kadar karar mekanizmasını çalıştırmayacağı görülüyor.
Bu nedenle, fesih kararının yürürlüğe giriş tarihi iç hukuk yolları tükenene kadar ertelenmelidir.
Değerli Basın Mensupları,
İmza tarihinde İstanbul Sözleşmesi’ni yere göğe sığdıramayan dönemin
Başbakanı, bugün sözleşmeyle ilgili karalama kampanyaları yürütüyor. Oysaki erkek şiddetini ve çocuk istismarını önlemek, herkesi şiddete karşı korumak, şiddet faillerini yargılamak, devletin anayasal yükümlülüğüdür. Bu yükümlülükten kaçamazsınız!
Biz, icracı bir konumda olmamamıza rağmen, sözleşmenin gereklerinden birini hayata geçirdik ve YaşamHak projemizi başlattık. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın
Kolları olarak, kadına yönelik şiddeti durdurmak ve İstanbul Sözleşmesi’ni
uygulatmak amacıyla, Genel Merkezi’mizde 7/24 faaliyet gösteren bir çağrı
merkezi kurduk. 444 82 85 numaralı hattımız kanalıyla şiddet mağduru kadınlara, istismara uğrayan çocuklara ve ailelerine, 81 ilde hizmet veriyoruz. Barolarla imzaladığımız protokoller çerçevesinde ücretsiz hukuki destek sunuyoruz. PDR ile imzaladığımız protokol çerçevesinde, ücretsiz psikolojik rehberlik hizmeti veriyoruz. Ayrıca bazı illerde iş ve eğitim desteği sunuyoruz. Sosyal Güvenlik Mevzuatı, İş Kanunu ve Vergi Mevzuatı hakkında da bilgilendirme hizmeti verdiğimiz iller bulunuyor. Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin olduğu yerlerde, şiddet gören kadınların barınma ihtiyacını karşılıyoruz.
Sözleşmenin fesih kararının ardından, YaşamHak otobüsümüzle yollara çıktık. Türkiye’yi adım adım gezerek kadınlara haklarını ve İstanbul Sözleşmesi’nden neden vazgeçmediğimizi anlatıyoruz. Gittiğimiz her yerde, şiddet mağduru kadınlarla buluşuyor ve ülkemizdeki kadınların yaşadığı şiddetin tolere edilemez olduğunu görüyoruz.
Şu da bilinmelidir ki; İstanbul Sözleşmesi hukuksuz bir şekilde fesih edilecek olursa, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bize verdiği bir söz var:
İktidara geldiğimizde, ilk bir hafta içinde Sözleşmeyi tekrar yürürlüğe koyacak adımları atacağız.
Kimse biz kadınların örgütlü gücünü hafife almasın. Mücadelemiz 1 Temmuz’a kadarki sıkışık zaman dilimi ile sınırlı değil. 1 Temmuz’dan sonra da mücadelemiz devam edecek.
Sözümüz açık, kararımız net: İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz!
Türkiye’nin her ilinde tek ses olarak haykırıyoruz:
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN DEĞİL, ÖNÜMÜZDEN ÇEKİLİN!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz! Yaşasın Kadın Dayanışması!

reklam 7
reklam 5
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.